HEAD DH Junior

HEAD DH Junior er opdelt i en pige- og drengerække og spilles i rækkerne U12, U14 og U18. Turneringen afvikles i udendørssæsonen og benævnes HEAD DH Junior. Fire hold i hver aldersgruppe/køn kvalificerer sig til medaljespillene, som afvikles d. 8.-9. september 2018 i Kolding Tennis Klub.

DTF’s juniorholdturnering giver klubben mulighed for at tilbyde klubbens juniorer kampe mod ligeværdige i holdformat.

Læs mere om reglerne for HEAD DH Junior, regler for holdfællesskaber samt retningslinjer for lånespillerordning under Regler og love.


 

HEAD DH Junior Medaljespil 2018

Kolding Tennis Klub lægger baner til, når årets holdmestre i juniorrækkerne skal findes. Der spilles semifinaler lørdag og finaler og bronzekampe søndag.

Resultater søndag
Finaler

U12 piger: HIK – Holte 4-2
1. Frederikke Alberte Pape – Laura Baagøe Brunkel 6-4, 1-6, 10-5
2. Mille Johanna Mørk – Cecilie Agerbek Fridthjof 6-3, 6-3
3. Lucca Ingildsen – Savannah Stevelt Staunstrup 6-4, 6-1
4. Caroline Westerberg – Caroline Holck Jæger 3-6, 2-6
1. Frederikke Alberte Pape/Caroline Westerberg – Laura Baagøe Brunkel/Cecilie Agerbek Fridthjof 0-6, 2-6
2. Mille Johanna Mørk/Lucca Ingildsen – Savannah Stevelt Staunstrup/Caroline Holck Jæger 6-4, 6-3

U14 piger: Lyngby – HIK 4-2
1. Natacha Schou – Emilie Just-Bomholt 6-2, 6-4
2. Rebecca Munk Mortensen – Berta Passola 3-6, 5-7
3. Daria Giurgiteanu – Caroline Dandanell Lindahl 6-3, 6-3
4. Isil Yasmin Yurttas – Dicte Ingildsen 6-4, 4-6, 10-8
1. Natacha Schou/Rebecca Munk Mortensen – Emilie Just-Bomholt/Berta Passola 3-6, 1-6
2. Daria Giurgiteanu/Isil Yasmin Yurttas – Caroline Dandanell Lindahl/Noa Hylbæk Toelhøj 6-3, 7-6(6)

U18 piger: HRT – Gentofte 2-3
1. Mathilde Tranberg – Helena Francati 3-6, 6-7(4)
2. Ida Hasselbach – Isabella Kirkegaard 6-4, 3-6, 10-8
3. Olivia Parsholt Beck – Camille Ramm-Larsen 3-6, 5-7
4. Cecilie Lyttik – Arendse Honoré 5-7, 6-2, 10-6
1. Mathilde Tranberg/Olivia Parsholt Beck – Helena Francati/Isabella Kirkegaard 4-6, 3-6
2. Ida Hasselbach/Cecilie Lyttik – Camille Ramm-Larsen/Arendse Honoré 4-6, 6-4, 2-2 rtd.

U12 drenge: Gentofte – KB 3-2
1. Albert Widell – Oliver Steines 7-6(4), 6-3
2. August Brostrøm Poulsen – Lucas Christmas-Møller 4-6, 3-6
3. Oscar Howitz Bardram – Christopher Lund-Kühl 7-6(2), 6-4
4. Carl Nygaard – Christoffer Thielsen 2-6, 0-6
1. Albert Widell/Oscar Howitz Bardram – Oliver Steines/Lucas Christmas-Møller 5-7, 6-4 rtd
2. August Brostrøm Poulsen/Carl Nygaard – Christopher Lund-Kühl/Christoffer Thielsen 6-4, 6-2

U14 drenge: Lyngby – KB 4-1
1. Johan August Mottlau – Alexander Borup 6-7(4), 3-6
2. Andrew Comiskey – Kristoffer Pødenphant 6-1, 6-7(4), 10-4
3. Gustav Obel – Kaspar Thielsen 6-4, 6-4
4. Kristian Zornig Kjellberg – Frederik Couve 6-4, 6-2
1. Johan August Mottlau/Andrew Comiskey – Alexander Borup/Kaspar Thielsen 6-2, 12-10
2. Kristian Zornig Kjellberg/Gustav Obel – Kristoffer Pødenphant/Frederik Couve 7-5 rtd

U18 drenge: Skovbakken – Birkerød/Hillerød 3-3 (sæt: 6-7)
1. Noah Svenningsen Holmvang – Gustav Theilgaard 4-6, 1-6
2. Philip Qvist Hyldedal – Marcus Gram Petersen 6-4, 6-3
3. Mads Tagesen – Frederik Justesen 6-4, 1-6, 10-5
4. Tobias Bo Kudsk – Kevin Chen 6-7(4), 1-6
1. Noah Svenningsen Holmvang/Richard Biagiotti – Gustav Theilgaard/Frederik Justesen 6-7(3), 6-7(1)
2. Philip Qvist Hyldedal/Mads Tagesen – Marcus Gram Petersen/Kevin Chen 6-3, 6-2

Bronze

U12 piger: Gentofte – KB 4-1
1. Ophelia Mille Ruus – Nelli Zsigri Dyndgaard 6-3, 6-2
2. Esther Magnusson – Cecilie Funder 5-7, 6-3, 10-6
3. Olga Westrup Stephensen – Jasmine Mayor 2-6, 2-6
4. Mille Friis Håkonsson – Naja Brun Créton 6-1, 6-0
1. Ophelia Mille Ruus/Esther Magnusson – Nelli Zsigri Dyndgaard/Cecilie Funder 6-4, 7-6(4)
2. Mille Friis Håkonsson/Juliane Ewertsen – Jasmine Mayor/Naja Brun Créton 7-6(6), 3-3 rtd.

U14 piger: Birkerød/Hillerød – HRT 4-0
1. Anna Tang – Vilma Krebs Hyllested 6-2, 6-4
2. Frederikke Birn – Marie Søndergaard Juhl 6-2, 6-4
3. Augusta Birn – Freja Tomasson 6-1, 6-2
4. Sarafina Olivia Hansen – Ena Arnautovic 6-1, 6-3

U18 piger: KB – Skovbakken 1-3
1. Nikoline Gullacksen – Johanne Christine Svendsen 4-6, 5-7
2. Louise Flintsø – Victoria Ilena Andersen 5-7, 4-6
3. Frederikke Woller Kvist – Michaela Lukacova 5-7, 7-6(6), 10-6
4. Benedicte Joel Ahm Danielsen – Isabella Grann-Frankild 6-7(4), 2-6

U12 drenge: HRT – HIK 2-4
1. Rasmus Abraham – Alexander Nordal Clausen 0-6, 3-6
2. Balthazar Huss – Andreas Just-Bomholt 6-1, 6-2
3. Christian Grønfeldt-Sørensen – Gustav Gjelstrup 6-4, 3-6, 10-7
4. Carl August Hassel – Emanuel Grau Kristensen 2-6, 0-6
1. Balthazar Huss/Carl August Hassel – Alexander Nordal Clausen/Frederik Sigersted-Rasmussen 2-6, 2-6
2. Christian Grønfeldt-Sørensen/Theodor Bergholt Andersson – Gustav Gjelstrup/Emanuel Kristensen 2-6, 4-6

U14 drenge: Skovbakken – Randers 3-3
1. Luka Stojanovic – Magnus Rank Lindberg 6-1, 6-3
2. Tobias Holdorf – Alexandru Achimescu 0-6, 3-6
3. Viktor Neergaard Holm – Oliver Rank Lindberg 4-6, 4-6
4. Niklas Bo Kudsk – Julius Rokkjær 6-3, 6-1
1. Luka Stojanovic/Tobias Holdorf – Magnus Rank Lindberg/Alexandru Achimescu 7-5, 6-4
2.Viktor Neergaard Holm/Philip Geday  – Oliver Rank Lindberg/Julius Rokkjær 4-6, 1-6
Golden Match Tie Break: Luka Stojanovic/Niklas Bo Kudsk – Magnus Rank Lindberg/Alexandru Achimescu 8-10

U18 drenge: HRT – Team Fyn 0-4
1. Philip Bonke – Emil Okkels Jensen 1-6, 2-6
2. Mads Riber – Ervin Mesic 3-6, 2-6
3. Louis Raben – Alexander Stage 2-6, 3-6
4. Rasmus Egehus – Emil Aaskov Henriksen 6-1, 3-6, 8-10

Resultater lørdag
Semifinaler

U12 piger

Holte – KB 4-0
1. Laura Baagøe Brunkel – Nelli Zsigri Dyndgaard 6-2, 6-2
2. Cecilie Agerbek Fridthjof – Cecilie Funder 6-2, 6-1
3. Savannah Stevelt Staunstrup – Emma Thulin Gregersen 6-4, 6-2
4. Caroline Holck Jæger – Naja Brun Créton 6-2, 6-2

Gentofte – HIK 1-4
1. Ophelia Mille Ruus – Frederikke Alberte Pape 5-7, 6-3, 7-10
2. Esther Magnusson – Mille Johanna Mørk 1-6, 0-6
3. Olga Westrup Stephensen – Lucca Ingildsen 0-6, 0-6
4. Mille Friis Håkonsson – Caroline Westerberg 6-1, 6-2
1. Ophelia Mille Ruus/Esther Magnusson – Caroline Westerberg/Frederikke Alberte Pape 6-3 1-1 rtd
2. Mille Friis Håkonsson/Olga Westrup Stephensen – Lucca Ingildsen/Mille Johanna Mørk 1-6, 0-6


U14 piger

Birkerød/Hillerød – Lyngby 2-4
1. Anna Tang – Natacha Schou 4-6, 4-6
2. Frederikke Birn – Rebecca Munk Mortensen 7-6(4), 6-7(1), 9-11
3. Augusta Birn – Daria Giurgiteanu 6-2, 6-2
4. Sarafina Olivia Hansen – Isil Yasmin Yurttas 3-6, 4-6
1. Anna Tang/Augusta Birn – Natacha Schou/Rebecca Munk Mortensen 2-6, 6-4, 10-7
2.Frederikke Birn/Sarafina Olivia Hansen – Daria Giurgiteanu/Isil Yasmin Yurttas 7-5, 3-6 rdt

HIK – HRT 3-0 (sæt: 7-0)
1. Emilie Just-Bomholt – Vilma Krebs Hyllested 6-4, 6-4
2. Berta Passola – Marie Søndergaard Juhl 6-2, 6-0
3. Dicte Ingildsen – Sofia Læssøe Højer 6-2, 6-1
4. Noa Hylbæk Toelhøj – Freja Tomasson 6-3

U18 piger

Gentofte – Skovbakken 4-1
1. Helena Francati – Johanne Christine Svendsen 7-5, 6-1
2. Isabella Kierkegaard – Victoria Ilena Andersen 4-6, 2-6
3. Camille Ramm-Larsen – Michaela Lukacova 6-3, 5-7, 10-6
4. Arendse Honoré – Isabella Grann-Frankild 6-2, 4-6, 10-5
1. Helena Francati/Isabella Kierkegaard – Johanne Christine Svendsen/Victoria Ilena Andersen 6-1, 6-1
2. Camille Ramm-Larsen/Arendse Honoré – Isabella Grann-Frankild/Michaela Lukacova 6-2, 3-2 rtd

HRT – KB 3-3 (sæt: 7-6)
1. Mathilde Tranberg – Nikoline Gullacksen 6-4, 6-0
2. Ida Hasselbalch – Louise Flintsø 5-7, 7-5, 7-10
3. Olivia Parsholt Beck – Frederikke Woller Kvist 3-6, 1-6
4. Cecilie Lyttik – Benedicte Joel Ahm Danielsen 7-5, 6-4
1. Mathilde Tranberg/Cecilie Lyttik – Nikoline Gullacksen/Frederikke Woller Kvist 2-6, 4-3 rtd
2. Ida Hasselbalch/Olivia Parsholt Beck – Louise Flintsø/Benedicte Joel Ahm Danielsen 6-2, 6-2

U12 drenge

KB – HIK 4-0
1. Oliver Steines – Alexander Nordal Clausen 6-4, 4-6, 13-11
2. Lucas Christmas-Møller – Andreas Just-Bomholt 6-0, 6-2
3. Christopher Lund-Kühl – Gustav Gjelstrup 6-2, 6-2
4. Christoffer Thielsen – Emanuel Grau Kristensen 6-2, 0-6, 10-7

Gentofte – HRT 3-3 (sæt: 7-6)
1. Albert Widell – Rasmus Abraham 6-0, 6-0
2. August Brostrøm Poulsen – Balthazar Huss 1-6, 6-3, 9-11
3. Oscar Howitz Bardram – Christian Grønfeldt-Sørensen 6-3, 7-5
4. Carl Nygaard – Carl August Hassel 2-6, 4-6
1. August Brostrøm Poulsen/Albert Widell – Rasmus Abraham/Balthazar Huss 6-0, 6-3
2. Christian Dyrberg Rommer/Oscar Howitz Bardram – Christian Grønfeldt-Sørensen/Carl August Hassel 0-6, 2-6

 

U14 drenge

Randers – KB 1-3
1. Magnus Rank Lindberg – Alexander Borup 0-6, 4-6
2. Alexandru Achimescu – Kristoffer Pødenphant 3-6, 2-6
3. Oliver Rank Lindberg – Marcus Jørgensen 5-7, 6-2, 11-9
4. Julius Rokkjær – Kaspar Thielsen 2-6, 1-6

Lyngby – Skovbakken 4-0
1. Johan August Mottlau – Luka Stojanovic 6-1, 5-7, 10-3
2. Andrew Comiskey – Tobias Holdorf 6-1, 6-0
3. Gustav Obel – Viktor Neergaard Holm 6-2, 6-1
4. Kristian Zornig Kjellberg – Niklas Bo Kudsk 6-0, 6-0

 

 

U18 drenge

Skovbakken – HRT 4-0
1. Noah Svenningsen Holmvang – Philip Bonke 6-2, 6-3
2. Philip Qvist Hyldedal – Mads Riber 7-6(5), 6-1
3. Mads Tagesen – Rasmus Egehus 3-6, 6-3, 10-1
4. Richard Biagiotti – Alexander Garde 6-4, 3-6, 10-7

Birkerød/Hillerød – Team Fyn 3-1
1. Gustav Theilgaard – Emil Okkels Jensen 6-3, 4-6, 6-10
2. Marcus Gram Petersen – Ervin Mesic 6-0, 6-2
3. Frederik Justesen – Alexander Stage 6-0, 6-4
4. Kevin Chen – Emil Aaskov Henriksen 6-1, 6-2


HEAD DH Junior 2018 spilles med udgangspunkt i følgende datoer:

Runde Spilledato
1. runde 13. maj 2018
2. runde 27. maj 2018
3. runde 3. juni 2018
4. runde 12. august 2018
5. runde 18. august 2018
Medaljespil (Kolding TK) 8.-9. september 2018

Se detaljeret matchprogram nedenfor.