Seneste nyt

Holmgren og Francati nupper DM-guld

Holger Rune kan skrive historie i DM-finalen

DM-semifinalerne er på plads

Topseedede spillere jagter første DM-titel

Finaleprogram for livestream

  • Kl. 10.00 Emilie Francati, Gentofte – Karoline Laursen, KB
  • Kl. 11.30 Holger Nødskov Rune, HIK – August Holmgren, Gentofte

I år er to af de største tennisevents i Danmark lagt sammen til et stort arrangement: Fælles Ungdoms- og Danmarksmesterskaber – sponsoreret af HEAD og C WorldWide.

De to mesterskaber har tidligere år været afviklet i hver deres uge i sommerferien, men kombineres nu i et fælles event i begyndelsen af sommerferien. Med indførslen af dette skabes en ny mega event, hvor alle interessenter i dansk tennis kan gå all in og desuden opnå en større samhørighed mellem junior og senior.

  • Mesterskaber afvikles i U12, U14, U16 og U18 pige- og drengesingle og pige-, drenge- og mixdouble samt Senior dame- og herresingle og dame-, herre- og mixdouble
  • Der spilles i cupformat med kvalifikation i alle singlerækker og i nogle doublerækker
  • Arrangementet afholdes over samlet 12 dage (onsdag til efterfølgende søndag)
  • Der spilles bedst af tre sæt med tiebreak i de to første og match tiebreak i et evt. 3. sæt i alle rækker
  • Samlet præmiesum i senior: 45.000 kr.
  • Udvalgte semifinaler og finaler livestreames d. 14. og 15. juli

 Mestre og finalister 2018

Række Mester Finalist Resultat
U12 Damesingle Mille Johanna Mørk, HIK Laura Baagøe Brunkel, Holte 6-2, 6-4
U12 Herresingle Oliver Steines, KB Alexander Nordal Clausen, HIK 7-5, 6-1
U12 Damedouble Emma Timm Neergaard, HIK/Emma La Cour Asboe, Vedbæk Felicia Damm Nielsen, Kolding/Mille Johanna Mørk, HIK 7-6, 6-3
U12 Herredouble Oliver Steines, KB/Alexander Normal Clausen, HIK Christian Grønfeldt-Sørensen, HRT/William E. Schnack, Gentofte 6-2, 6-0
U12 Mixdouble Mille Johanna Mørk, HIK/Oliver Steines, KB Felicia Damm Nielsen, Kolding/Alexander Nordal Clausen, HIK 7-5, 6-4
U14 Damesingle Johanne Svendsen, Skovbakken Anna Tang, Hillerød 6-0, 6-1
U14 Herresingle Christopher Garde, HRT Alexander Borup, KB 6-3, 7-6
U14 Damedouble Johanne Svendsen, Skovbakken/Natacha Schou, Lyngby Zoe Du Pasquier Jensen,B.93/Emilie Just-Bomholt, HIK 6-2, 6-3
U14 Herredouble Johan August Mottlau/Andrew Comiskey, Lyngby Alexander Borup, KB/Yakup Uzunel, Birkerød 6-4, 6-3
U14 Mixdouble Divine Dasam Nweke, Gentofte/Alexander Borup, KB Berta Passola, HIK/Andrew Comiskey, Lyngby 7-5, 6-4
U16 Damesingle Nikoline Gullacksen, KB Sofie Vindberg Nielsen, Rødovre 6-4, 6-2
U16 Herresingle Felipe Stevn Mikkelsen, KB Rasmus Egehus, HRT 6-1, 6-1
U16 Damedouble Cirkeline Lundberg, Gentofte/Nina Vicic, Hillerød Nikoline Gullacksen/Louise Flintsø, KB 6-2, rtd.
U16 Herredouble Lukas Goldstein Wendelboe, KB/Jens S. Schou, HVT Valdemar Frederik Pape, HIK/Jonathan Sund Nordahl, Hillerød 4-6, 6-1, (10-8)
U16 Mixdouble Olivia Parsholt Beck/Rasmus Egehus, HRT Nikoline Gullacksen/Felipe Stevn Mikkelsen, KB 4-6, 7-5, (10-8)
U18 Damesingle Helena Francati, Gentofte Ida Hasselbalch, HRT 6-1, 6-2
U18 Herresingle Carl Emil Overbeck, HIK Niels Heise Korsgaard, Give 6-4, 6-2
U18 Herredouble Gustav Theilgaard, Hillerød/Carl Emil Overbeck, HIK Oliver Lind Frederiksen, Holbæk/Philip Qvist Hyldal, Skovbakken 6-2, 7-6
U18 Mixdouble Hannah Viller Møller/André Meinertz, HIK Martha-Elisa Stemann/Carl Emil Overbeck, HIK 3-6, 6-4, (10-6)
Senior Damesingle Emilie Francati, Gentofte Karoline Laursen, KB 6-2, 6-1
Senior Herresingle August Holmgren, Gentofte Holger Nødskov Rune, HIK 2-6, 6-3, (10-4)
Senior Damedouble Emilie Francati/Helena Francati, Gentofte Sofia Nami Samavati/Anna Marie Møller, Vi/So 6-1, 6-3
Senior Herredouble Nicolai Ferrigno/Simon Friis Søndergaard, KB Philip Ørnø/August Holmgren, Gentofte 6-2, 6-4
Senior Mixdouble Emilie Francati, Philip Ørnø, Gentofte Karina I. Jacobsgaard/Nicolai Ferrigno, KB 7-6, 6-4

Fælles UM/DM ude afholdes for første gang d. 4.-15. juli 2018 hos KB Tennis, Peter Bangs Vej 147, 2000 Frederiksberg.

Aktiviteter under Fælles UM/DM

Under Fælles UM/DM foregår en masse aktiviteter på anlægget på Peter Bangs Vej. Læs om dem i folderen herunder.

 

Hvad kan den enkelte spiller deltage i?

  • U12: Max. 3 rækker i U12
  • U14: Max. 3 rækker i U14 + Senior single
  • U16: Max. 4 rækker i alt (U16 single, senior single, 1 double U16 el. senior, 1 mixed double U16 el. senior)
  • U18: Max. 4 rækker i alt (U18 single, senior single, 1 double U18 el. senior, 1 mixed double U18 el. senior)
  • Senior: Max. 3 rækker i Senior

Hvem kan deltage?

  • Kun spillere der har dansk licens og er medlem af en klub under DTF kan deltage.
  • Ikke-danske statsborgere/statsløse personer kan deltage, hvis de har haft fast bopæl i Danmark i to år forud for tilmeldingsfristens udløb samt har været medlem af en klub under DTF i disse to år.