Marginalerne og kvaliteten tippede over til fordel for Rebecca Munk Mortensen og Johanne Svendsen, da 2. runde blev afviklet i Gentofte.

Når en international turnering annonceres på dansk grund, bliver der altid talt meget om, at det er en fordel at kunne spille på hjemmebane, være i vante omgivelser og sove i egen seng.
Der er vist noget om snakken.
I hvert fald torsdag ved Gentofte Open, hvor Billie Jean King Cup-spillerne Rebecca Munk Mortensen og Johanne Svendsen begge vandt deres kamp i 2. runde.
Rebecca Munk Mortensens tyske modstander Marie Vogt (WTA: 528) var i en spiller i form, da hun sidste uge vandt en $15.000-turnering i Slovenien. Men fra kampens start var det danskeren, der havde overhånden mod sin syvendeseedede modstander. Første sæt blev vundet med 6-2.
Det skulle vise sig at blive en del sværere at vinde andet sæt. Vogt reddede en 0-40 situation i egen serv ved stillingen 4-5. I stedet skulle sættet i tiebreak. Her nåede Rebecca Munk Mortensen at have yderligere fem matchbolde – og Vogt en enkelt sætbolde – inden danskeren fik lukket kampen.
”Jeg har det pissefedt. Det var en tight afslutning på kampen. Men jeg er rigtig glad for, at jeg fik hevet sejren hjem. Jeg glæder mig super meget til at komme i aktion på grus igen i morgen,” siger Rebecca Munk Mortensen umiddelbart efter kampen.

I kvartfinalen møder hun spanieren Lucia Cortez Llorca (WTA: 504). Den spilles på center court klokken 10 fredag.
“Godt nok en lang kamp”
Johanne Svendsen spiller anden kamp fredag. Og måske hun kan gøre godt brug af lidt ekstra hvile. I hvert fald stod hun på banen i tre timer og 33 minutter til dagens single mod Merel Hoedt fra Holland (WTA: 740).
Svendsen vandt første sæt med 6-4 og havde to matchbolde i andet sæt. Det tabte hun dog med 5-7. I afgørende sæt havde Hoedt en enkelt matchbold. Men heller ikke hun kunne få matchen i hus.
I stedet brød Johanne Svendsen serv efter endnu et lang parti og vandt tredje sæt med 7-5.
”Jeg er træt. Det var godt nok en lang kamp. Ej, det er da megafedt,” lød den korte evaluering få minutter efter kampen.

”Jeg ved faktisk ikke rigtigt, hvad der går igennem hovedet på mig, da jeg misser chancen på de to matchbolde i andet sæt. Men hun spillede godt, og jeg tror bare, jeg tænkte, at jeg bare måtte kæmpe alt, hvad jeg kan,” siger Johanne Svendsen.
Hun møder i kvartfinalen sin klubkammerat fra KB, new zealandske Valentina Ivanov (WTA: 516), der ligeledes skulle bruge 3,5 time på at vinde sin andenrundekamp.
Og blot få at slog pointen om hjemmebane i med syvtommersøm slog Gentoftes svensker fra Elitedivisionen, Linea Bajraliu, den topseedede tyrker Berfu Cengiz med 6-1, 6-3. Så halvdelen af spillerne i kvartfinalerne fredag kan hævde at være på hjemmebane.
Se hele fredagens kampprogram.
Ren dansk semifinale
Rebecca Munk Mortensen får en travl fredag. Hun skal nemlig også spille semifinale i double. Sammen med Vilma Krebs Hyllested slog hun det tredjeseedede par Lucia Cortez Llorca og Daria Yesypchuk med 6-4, 6-3 i kvartfinalen.
Semifinalen bliver et rent dansk opgør. Tvillingesøstrene Anna og Emma Brandt Schultz venter nemlig, efter de fik walkover i deres kvartfinale. De to par mødtes senest i semifinalen under DM-ugen i Herning. Her vandt KB’erne Munk Mortensen og Krebs Hyllested suverænt med 6-0, 6-2 på vej til deres danske mesterskab.
Til gengæld er der ingen danskere i den anden semifinale. Johanne Svendsen og Emma Kamper tabte nemlig med 10-8 i tredje sæts matchtiebreak til den tysk-hollandske duo Marie Vogt og Rose Marie Nijkamp.
FAKTA: World Tennis Tour Gentofte Open
- Navn: Gentofte Open
- Dato: 19. juli – 26. juli 2026
- Sted: Gentofte Tennisklub
- Underlag: Grus
- Præmiesum: $30.000
- Deltagere i hovedturneringen: 32 spillere i single (heraf 8 spillere fra kvalifikationen og 4 wildcards)
- Deltagere i kvalifikationen: 32 spillere (heraf 5 wildcards)
- Livestream: Alle kampe i hovedturneringen livestreames fra ITF’s platform
- Billeder: Billeder fra turneringen til fri afbenyttelse kan findes her.
