Mød os

Her kan du se alle politikere, medarbejdere, konsulenter og instruktører, som er en del af Dansk Tennis Forbund.

Bestyrelsen

Bestyrelsen i Dansk Tennis Forbund består af ni medlemmer. De seks vælges på DTF’s generalforsamling. De tre sidste udpeges af unionerne FTU, JTU og Tennis Øst.

Dorte Klüwer

Ansvar for uddannelse og kørestolstennis

DTF.dorte.kluwer@gmail.com

Henrik Maris

Næstformand - ansvar for international politik og sponsor

henrik.maris@gmail.com

Henrik Thorsøe Pedersen

Formand - ansvar for Bevæg dig for livet/DGI-samarbejde

htp@tennis.dk
+45 28 60 60 40

Janne Theilgaard

Kasserer - ansvar for økonomi

jt@frederiksborgcentret.dk

Joakim Thörring

Ansvar for turnering, padel og bane/anlæg

joathoe@gmail.com

Michael Grube Andersen

Bestyrelsesmedlem

Michael@Grube-Andersen.dk

Peder Helmuth Hansen

Ansvar for klubudvikling

tennisphh@gmaiI.com

Simon Dahl Verner

Ansvar for unionssamarbejde

simondahlverner@gmail.com

Thomas Kønigsfeldt

Næstformand - ansvar for elite & talent og kommunikation

tkonigsfeldt@gmail.com

Medarbejdere

Vi hører rigtig gerne fra dig. Også på telefonen. Vores telefontider er 10-15, fredag 10-13.

Anja Kostecki

Teamleder for Turnering og Kommunikation/Marketing

ako@tennis.dk
+45 40 41 21 96

Emil Bødker

Direktør

eb@tennis.dk
+45 51 90 86 01

Frederik Løchte Nielsen

Davis Cup-kaptajn og Elitemiljøtræner

fln@tennis.dk

Jens Anker Buus Andersen

Sportschef

jaa@tennis.dk
+45 20 14 13 51

Kitte Kry Bøttcher

Uddannelseskonsulent

kkb@tennis.dk
+45 20 77 02 27

Laura Holm Jørgensen

Turnerings- og klubkoordinator

lhj@tennis.dk
+45 24 75 39 95

Lone Bech

Uddannelses- og Elite & Talent-koordinator

lbb@tennis.dk
+45 24 75 19 69

Mads Bojsen

Padelturneringskonsulent

mab@tennis.dk
+45 51 41 61 50

Martin Jørgensen

Turneringskonsulent

maj@tennis.dk
+45 50 69 87 69

Mathilde Køhl Jørgensen

Kommunikationskonsulent

mkj@tennis.dk
+45 24 75 16 61

Mia Mønster

Turneringskonsulent

mim@tennis.dk
+45 24 75 28 81

Rasmus Rosendahl

Projektkonsulent og Teamleder for Trænerhuset

rar@tennis.dk
+45 28 40 82 40

Thomas Hansen

Kommunikations- og presseansvarlig

tha@tennis.dk
+45 23 34 77 24

Tom Gustavsen

Turneringskonsulent (deltid)

tg@tennis.dk
+45 51 50 93 41

Trænere

Kim Horneman

DTF Trænerhus træner

kih@tennis.dk

Kim Wolffbrandt Andreasen

DTF Trænerhus træner

kwa@tennis.dk

Kristian Takac

DTF Trænerhus træner

krt@tennis.dk

Konsulenter

DGI og Dansk Tennis Forbund arbejder tæt sammen. Tag fat i din lokale konsulent, hvis du har spørgsmål om klubudvikling eller indsatserne i Bevæg dig for livet – Tennis.

Alex Laugesen

DGI Fyn & DGI Sydvest

Alex.Laugesen@dgi.dk
+45 79 40 46 29

Brian Kjær

DGI Tennis Landsplan

Brian.Kjaer@dgi.dk
+45 61 69 65 15

Johannes Klentz Jørgensen

DGI Midt- og Vestsjælland

JKJ@dgi.dk
+45 25 11 73 38

Jonas Ø. Hansen

DGI Nordsjælland & DGI Storkøbenhavn

Jonas.Hansen@dgi.dk
+45 61 71 85 00

Jonathan Knudsen

DGI Sønderjylland

Jonathan.Knudsen@dgi.dk
+45 50 86 01 03

Kasper Fruergaard

DGI Bornholm

Kasper.Fruergaard.Nissen@dgi.dk
+45 20 71 25 96

Lars Elkjær

Konsulent - DGI Tennis Landsplan

lars.elkjaer@dgi.dk
+45 21 31 31 00

Lorenz Sønderby

Visionsleder for Bevæg Dig For Livet - Tennis

ls@tennis.dk
+45 24 61 14 04

Mik Hulgaard

DGI Østjylland & DGI Sydøstjylland

Mik.Hulgaard@dgi.dk
+45 20 51 77 42

Morten Hedegaard

Padelkonsulent

morten.hedegaard@dgi.dk
+45 71 72 10 73

Simon Friis

DGI Storstrømmen

simon.friis@dgi.dk
+45 22 90 98 82

Thomas Munk

DGI Midt-, Vest- og DGI Nordjylland

Thomas.Munk@dgi.dk
+45 51 41 88 66

Appeludvalget

Appeludvalget vælges på DTF’s generalforsamling for en treårig periode.

Christian Kurt Nielsen

Appeludvalgsmedlem

dtf@tennis.dk

Jørgen Torpe Kann

Appeludvalgsmedlem

dtf@tennis.dk

Søren Arentoft

Appeludvalgsmedlem

dtf@tennis.dk