Mød os

Her kan du se alle politikere, medarbejdere, konsulenter og instruktører, som er en del af Dansk Tennis Forbund.

Bestyrelsen

Bestyrelsen i Dansk Tennis Forbund består af ni medlemmer. De seks vælges på DTF’s generalforsamling. De tre sidste udpeges af unionerne FTU, JTU og Tennis Øst.

Dorte Klüwer

Ansvar for uddannelse, pickleball og kørestolstennis

DTF.dorte.kluwer@gmail.com

Henrik Maris

Næstformand - ansvar for international politik og sponsor

henrik.maris@gmail.com

Henrik Thorsøe Pedersen

Formand - ansvar for Bevæg dig for livet/DGI-samarbejde

htp@tennis.dk
+45 28 60 60 40

Joakim Thörring

Kasserer - ansvar for turnering, padel og bane/anlæg

joathoe@gmail.com

Jørgen Torpe Kann

Bestyrelsesmedlem

jtk@dyrberg.nu

Michael Grube Andersen

Bestyrelsesmedlem

Michael@Grube-Andersen.dk

Peder Helmuth Hansen

Ansvar for klubudvikling

tennisphh@gmail.com

Rasmus Gråskov

Bestyrelsesmedlem

rgraaskov@live.dk

Thomas Kønigsfeldt

Næstformand - ansvar for elite & talent og kommunikation

tkonigsfeldt@gmail.com

Medarbejdere

Vi hører rigtig gerne fra dig. Også på telefonen. Vores telefontider er 10-15, fredag 10-13.

Andreas Berner

Turneringskonsulent

anb@tennis.dk
+45 28 29 73 66

Anja Kostecki

Teamleder for Turnering og Kommunikation/Marketing

ako@tennis.dk
+45 40 41 21 96

Bo Andersen

Turneringskonsulent

boa@tennis.dk
+45 24 75 21 13

Emil Bødker

Direktør

eb@tennis.dk
+45 51 90 86 01

Emilie Fuldby

Studentermedhjælper

emf@tennis.dk

Frederik Løchte Nielsen

Davis Cup-kaptajn og Elitemiljøtræner

fln@tennis.dk

Jens Anker Buus Andersen

Sportschef

jaa@tennis.dk
+45 20 14 13 51

Kim Hansen

Juniorlandstræner

kh@tennis.dk
+45 25 70 97 06

Lone Bech

Uddannelses- og Elite & Talent-koordinator

lbb@tennis.dk
+45 24 75 19 69

Mads Bojsen

Padelturneringskonsulent

mab@tennis.dk
+45 51 41 61 50

Mathilde Køhl Jørgensen

Kommunikationskonsulent

mkj@tennis.dk
+45 24 75 16 61

Mia Mønster

Turneringskonsulent

mim@tennis.dk
+45 24 75 28 81

Nathali Thorius

Uddannelseskonsulent

nat@tennis.dk
+45 40 48 97 33

Rasmus Rosendahl

Projektkonsulent og Teamleder for Trænerhuset

rar@tennis.dk
+45 28 40 82 40

Thomas Hansen

Kommunikations- og presseansvarlig

tha@tennis.dk
+45 23 34 77 24

Tom Gustavsen

Turneringskonsulent (deltid)

+45 51 50 93 41

Trænere

Johan Stampe

DTF Trænerhus træner

jst@tennis.dk

Kim Horneman

DTF Trænerhus træner

kih@tennis.dk

Sebastian Alferez

Forbundstræner Padel

sea@tennis.dk

Tore Deleuran-Skjold

Forbundstræner Padel

tds@tennis.dk

Konsulenter

DGI og Dansk Tennis Forbund arbejder tæt sammen. Tag fat i din lokale konsulent, hvis du har spørgsmål om klubudvikling eller indsatserne i Bevæg dig for livet – Tennis.

Henrik Lange Sørensen

DGI Fyn / Sydvest / Sønderjylland

Henrik.Soerensen@dgi.dk
+45 30 12 42 24

Jakob Boye-Møller

DGI Midt- og Vestsjælland og DGI Storstrømmen

jakob.boye-moeller@dgi.dk
+45 20 51 78 35

Jonas Ø. Hansen

DGI Nordsjælland & DGI Storkøbenhavn

Jonas.Hansen@dgi.dk
+45 61 71 85 00

Kasper Fruergaard

DGI Bornholm

Kasper.Fruergaard.Nissen@dgi.dk
+45 20 71 25 96

Kåre Møller Jensen

DGI Sydøstjylland

Kaare.Moeller.Jensen@dgi.dk
+45 21 60 86 40

Lars Elkjær

Konsulent - DGI Tennis Landsplan

lars.elkjaer@dgi.dk
+45 21 31 31 00

Lasse Todberg

DGI Nordjylland

Lasse.Todberg@dgi.dk
+45 25 74 77 71

Lorenz Sønderby

Visionsleder for Bevæg Dig For Livet - Tennis

ls@tennis.dk
+45 24 61 14 04

Mads Aae

DGI Nordjylland

Mads.Aae@dgi.dk
+45 22 88 28 01

Mik Hulgaard

DGI Østjylland

Mik.Hulgaard@dgi.dk
+45 20 51 77 42

Morten Hedegaard

Padel- og pickleballkonsulent

morten.hedegaard@dgi.dk
+45 71 72 10 73

Thomas Munk

DGI Midt-, Vest- og DGI Nordjylland

Thomas.Munk@dgi.dk
+45 51 41 88 66

Appeludvalget

Appeludvalget vælges på DTF’s generalforsamling for en treårig periode.

Christian Kurt Nielsen

Appeludvalgsmedlem

dtf@tennis.dk

Søren Arentoft

Appeludvalgsmedlem

dtf@tennis.dk

Troels Bay Simonsen

Appeludvalgsmedlem

dtf@tennis.dk