Kampen om guldet hos herrerne skal udspille sig mellem de to københavnerklubber KB og B.93.

KB’s damer havde tidligere på dagen spillet sig i finalen sammen med HRT. Og det blev intet problem for klubbens herrer at gøre det samme.
I hvert fald blev det til en stensikker sejr på 4-0 i lørdagens semifinale ved Medaljespillet, der afvikles på Peter Bangs Vej på Frederiksberg.
Eric Vanselboim bragte KB på 1-0, da han uden problemer slog Lyngbys Theodor Boisen i to sæt. Der var heller ikke problemer for Davis Cup-spilleren og KB’s 1. single, Elmer Møller, på banen ved siden af, der også gjorde kort proces og vandt sin kamp mod Valdemar Dubin.
Så var det op til Lewie Lane og Benjamin Hannestad at gøre arbejdet færdigt for KB. Og med to sikre sejre over henholdsvis August Brostrøm Poulsen og Tristan Engelschmidt blev finalen endnu engang en realitet for Frederiksberg-klubben.
B.93 slog HRT
Mere spænding var der i den anden semifinale mellem B.93 og HRT. Sidstnævnte fik ellers en flot start og bragte sig foran 2-0. Henrik Heise Korsgaard slog Yanais Laurent, mens Patrik Munkhammar tog sig af Sebastian Grundtvig. Men herefter stoppede sejrene for HRT. Så
Først kunne B.93’s Yakup Uzunel hive sejren i land mod HRT’s 4. single Anders Bjørn Møller, og kort efter kunne hans holdkammerat Nikolaj Katic sørge for en udligning, da han slog Morten Lyngbæk.
Så skulle det afgøres i doublerne. I 2. doublen stod Hector Hertz Nissen og Carsten Gildum overfor makkerparret Nikolaj Katic/Yakup Uzunel (B.93). Men det var ikke et problem københavnerklubben at vinde, og B.93 bragte sig på 3-2 med cifrene 6-1, 6-3.
Derfor var det altafgørende for Henrik Heise Korsgaard og Patrik Munkhammar, der udgjorde HRT’s 1. double, at hive sejren i land. Første sæt gik dog til B.93’s Yanais Laurent og Sebastian Grundtvig. Dermed så det svært ud for Hørsholm-Rungsted, men efter et flot comeback skulle kampen afgøres i 3. sæt, der spilles som en matchtiebreak til 10.
Her fik B.93-makkerparret fornyet luft under vingerne og med 10-3 kunne de sende deres hold i finalen mod KB.
Både damernes og herrernes DM-finaler spilles lørdag fra klokken 10. Der er fri entré til finalerne på Peter Bangs Vej.
Resultater
KB – Lyngby 4-0
- Elmer Møller – Valdemar Dubin – 6-1, 6-1
- Eric Vanshelboim – Theodor Boisen 6-1, 6-0
- Lewie Lane – August Brostrøm Poulsen 6-2, 6-3
- Benjamin Hannestad – Tristan Engelschmidt 6-3, 6-4
HRT – B.93 2-4
- Henrik Heise Korsgaard – Yanais Laurent 6-3, 6-3
- Patrik Munkhammar – Sebastian Grundtvig 7-6(2), 6-4
- Morten Lyngbæk – Nikolaj Katic 4-6, 2-6
- Anders Bjørn Møller – Yakup Uzunel 0-6, 2-6
- Henrik Heise Korsgaard/Patrik Munkhammar – Yanais Laurent/Sebastian Grundtvig 3-6, 6-3, 3-10
- Hector Hertz Nissen/Carsten Gildum – Nikolaj Katic/Yakup Uzunel 1-6, 3-6