I weekenden runder vi halvvejen i Elitedivisionens grundspil. Et par hold er ved at stikke af øverst hos både kvinderne og herrerne, mens midterfelterne ligger yderst tæt.

Optakt: Dansk Tennis Forbund stiller i hver runde skarpt på et opgør fra både herrernes og damernes Elitedivision i tennis. Samtidig får du en oversigt over samtlige rundens kampe, hvor det fremgår, hvem holdene stiller med som 1. og 2. single.
Rundens damekamp
HIK – Fruens Bøge
Der er kun to point mellem nummer tre og nummer syv i kvindernes Elitedivision. Og kun et enkelt point skiller HIK på femtepladsen fra Fruens Bøge på den ene nedrykningsplads.
HIK fik sæsonens første sejr og fem vigtige point i sidste runde mod Virum-Sorgenfri. Nu får Hellerup-holdet fynsk besøg i en på papiret meget spændende og afgørende kamp.
Singlerne
- 1. DS: Hannah Viller Møller – Anastasia Yakimova
- 2. DS: Martha Elisa Stemann – Camilla Flintholm Jensen
Hold øje med: Anastasia Yakimova. Fruens Bøges suveræne førstesingle kan meget vel gå ubesejret gennem grundspillet. Og med to sikre point i hver runde er fynboerne godt stillet i et kapløb om at undgå nedrykning.
Rundens herrekamp
KB – HRT
KB tromler derudaf og stiller igen rigtig stærkt op med svenske Markus Eriksson på toppen. Frederiksberg-holdet fører rækken og ser ud til at ville have den førsteplads, som giver retten til at vælge semifinalemodstander i Medaljespillet.
Det kan svinge begge veje for HRT i denne sæson. Holdet ligger á point med Lyngby og Århus 1900 på en delt fjerdeplads. Men skulle weekenden byde på et stort nederlag, skal Hørsholm-holdet måske pludselig til at orientere sig nedad i rækken.
Singlerne
- 1. HS: Markus Eriksson – Jesper Andi Jørgensen
- 2. HS: Søren Hess-Olesen – Maxim Landa
Hold øje med: Maxim Landa. Indtil nu har han kun spillet en enkelt double i sæsonen – nemlig i sidste runde mod Lyngby. Men det er en klar styrkelse af HRT, hvis han er tilbage i fuld vigør.
Elitedivisionen Damer Runde 4
KB – HRT
Lørdag kl. 09.00
Peter Bangs Vej 147
2000 Frederiksberg
1. DS: Mai Grage – Johanne Svendsen
2. DS: Karina Ildor Jacobsgaard – Mathilde Tranberg
Roskilde – Birkerød
Lørdag kl. 13.00
Darupvej 52
4000 Roskilde
1. DS: Mille Elsborg – Yuriko Miyazaki
2. DS: Iben Lyme – Karen Barritza
Gentofte – Virum-Sorgenfri
Lørdag kl. 13.30
Skolevej 36
2820 Gentofte
1. DS: Emilie Francati – Matilda Lenngren
2. DS: Maria Jespersen – Anna Tang
HIK – Fruens Bøge
Søndag kl. 11.00
Hartmannsvej 37
2900 Hellerup
1. DS: Hannah Viller Møller – Anastasia Yakimova
2. DS: Martha Elisa Stemann – Camilla Flintholm Jensen
Elitedivisionen Herrer Runde 4
KB – HRT
Lørdag kl. 09.00
Peter Bangs Vej 147
2000 Frederiksberg
1. HS: Markus Eriksson – Jesper Andi Jørgensen
2. HS: Søren Hess-Olesen – Maxim Landa
Virum-Sorgenfri – Gentofte
Lørdag kl. 12.00
Boelvej 10
2830 Virum
1. HS: Hans Lindenberg Stentoft – Philip Ørnø
2. HS: Mathias Olsen – Oskar Brostrøm Poulsen
Lyngby – ATK
Lørdag kl. 12.00
Lundtoftevej 53 B
2800 Kongens Lyngby
1. HS: Nicolai Ferrigno – Mateusz Terczynski
2. HS: Tobias Galskov – Bartosz Jonathan Terczynski
Århus 1900 – HIK
Lørdag kl. 12.15
Marselisborg Grønnevej 2
8000 Aarhus C
1. HS: Andreas Bjerrehus – Rafa Enrique Mirrales
2. HS: Alexander Lykou – Carl Emil Overbeck
Er du mere interesseret i 1. division, 2. division eller de nye ligaer for klubbers 2. og 3. hold? Eller er det lige nøjagtig resultater fra din egen klub, som du gerne vil have styr på?