Gode liv i tennis: DTF’s nye strategi

Tre fokusområder er de bærende ben i Dansk Tennis Forbunds nye strategi, som blev afsløret på forbundets generalforsamling.

I forbindelse med bestyrelsens beretning løftede formand Christian Lunøe sløret for Dansk Tennis Forbunds nye strategi ’Gode liv i tennis’ på forbundets generalforsamling.

”Strategien repræsenterer en stor indsats, der er gjort over lang tid. Det er med vilje, vi har været grundige, fordi det er længe siden, der har været en samlende strategi for dansk tennis. Samtidig har vi en ny strategiperiode med DIF, så vi vidste, at det var det her forår, hvor vi skulle være klar,” siger Christian Lunøe om den nye strategi.

”Processen har fokuseret på at inddrage så mange ude i tennislandskabet som overhovedet muligt, inden vi har kogt noget ned til en strategi. Nu skal vi lave handleplanerne og den kvalitet i hele tennisdanmark, som vi har fået et fundament for.”

Tre strategiske fokusområde

Der er tre helt overordnede fokusområder i den nye strategi. Hvert fokusområder rummer flere ’programmer’, som skal omsættes til handlinger, der kan mærkes rundt om i tennisdanmark.

  • Stærke klubber og kompetencer
  • Deltagelse og udvikling hele livet
  • Rammer der får tennis til at lykkes

Strategien indeholder også en overordnet vision og et TENNIS-kompas med pejlemærker, som danner grundlag for hele arbejdet i tennisforbundet.

Udforsk DTF’s strategi ’Gode liv i tennis’