Som 15-årig tog Gustav Edeling Thirion DTF’s stoledommerkursus. Siden da har han dømt alt fra DM-finaler til ITF-turneringer i ind- og udland. Har du også en drøm om at sidde i stolen? Så tilmeld dig kurset den 6. og 7. september.

Gustav Edeling Thirion er fast inventar på landets tennisanlæg. Som stoledommer kommer han nemlig vidt omkring med sit arbejde. Han har siddet i stolen ved et hav af kampe i Elitedivisionen, DM-finaler, medaljespil og ITF-turneringer i både Danmark og udlandet.
For at komme helt til tops i den danske dommerstand har Gustav Thirion taget Dansk Tennis Forbunds stoledommerkurser ’DTF Forbundsdommer’ og ’DTF Elitedommer.’ Og med sine høje ambitioner og flid blev han i 2023 indstillet af Dansk Tennis Forbund til ITF’s White Badge-skole. En white badge-certificering gør det muligt at dømme ITF-turneringer på højere niveau i både ind- og udland.
Det hele startede for ni år siden, da han som 15-årig havde drøm om at være en del af de vigtige kampe i dansk tennis og tog på sit første stoledommerkursus. Den dag i dag er Gustav Thirion underviser på det kursus, hvor det hele begyndte for ham selv.
Har du også et ønske om at blive en vigtig del af dansk tennis, så har du muligheden den 6. og 7. september, hvor Dansk Tennis Forbund har lagt det næste kursus i kalenderen.
Bliv lidt klogere på Gustav Thirion og hans arbejde her.
Hvorfor ville du gerne være dommer?
”Jeg har altid været interesseret i tennis og har selv spillet, da jeg var mindre. Jeg så, at DTF udbød et dommerkursus, da jeg var 15 år, og jeg tænkte, at det lød spændende både at lære, hvad det kræver at være stoledommer samtidig med at være en del af vigtige kampe. Jeg fik min tennisklub til at betale for kurset, og aftalte at kunne øve mig til lokale kampe som fx klubmesterskaberne.”
Hvad gav det dig at være på stoledommerkursus?
”Det gav mig først og fremmest en forståelse for, at en dommer ikke bare kalder bolden ude og inde i en kamp, der er mange ansvarsområder, som man ikke umiddelbart tænker, der er, når man ser en kamp udefra. Jeg husker, at jeg var ret nervøs inden kurset, da jeg aldrig havde prøvet at være dommer inden, men man var heldigvis samme sted erfaringsmæssigt, som alle andre deltagere. Selve kurset var virkelig lærerigt, da det blev understreget, at der ikke var nogen dumme spørgsmål. Derudover gav det mig et netværk i tennisdanmark, jeg fik en plads som linjedommer til Davis Cup allerede samme år, som jeg bestod dommerkurset.”
Hvad giver det dig at være dommer?
”Det giver mig en tro på mig selv, at jeg kan håndtere komplicerede situationer på banen og samtidig holde overblik i længere tid. Jeg har også fået et stort netværk ude i Europa ved at rejse til forskellige ITF-turneringer.”
Hvad har været nogle af dine bedste oplevelser?
“Jeg har dømt nogle spillere, som jeg har fulgt tæt, inden jeg begyndte at være dommer. Da jeg dømte Caroline Wozniacki sidste år, var det en stor drøm for mig, der gik i opfyldelse. Men det var også fedt at sidde i stolen i Stockholms kongelige tennishal, som har meget tennishistorie. Og så er jeg selvfølgelig meget glad for mit White Badge, som har åbnet endnu flere døre for mig.”
(Artiklen fortsætter under billedet…)

Er der noget af det, du har lært som dommer, som du også bruger udenfor banen?
”Helt sikkert! Der er mange ligheder i forhold til kommunikation og konflikthåndtering, særligt evnen til at være fokuseret og holde overblik i flere timer bruger jeg også udenfor banen.”
Hvad er dit bedste råd til en, der overvejer at tilmelde sig stoledommerkurset?
”Spring ud i det! Det er to lærerige dage, hvor tiden går hurtigt. Man lærer meget om sig selv og får mulighed for at udvikle sig gennem personlig feedback og evaluering. Jeg håber, vi ses.”
Tilmeld dig DTF Stoledommerkursus
Tilmeldingsfristen er den 31. august 2025.
Kurset finder sted hos Hørsholm Rungsted Tennisklub. Stoledommerkurset afholdes over følgende to dage:
- Lørdag d. 6. september (ca. kl. 9-17)
- Søndag d. 7. september (ca. kl. 9-17)