Danmarksmesterskaberne for hold afvikles for andet år i træk i Ølstykke Tennisklub. De bedste fire herre- og damehold skal kæmpe om at tage trofæet for 2017-18 sæsonen. Der er fri adgang for tilskuere til Medaljespillet.
- Kæmpe fotoalbum fra søndagen.
- HRT og KB er danmarksmestre
- Syv forskellige klubber klar til medaljespillet
Tid og sted
Medaljespillet finder sted den 10.-11. marts 2018 i Ølstykke Tennisklub, Stadionvej 8, 3650 Ølstykke.
Resultater
Søndag
Finaler
Damer
Birkerød – HRT 2-4
1. Karen Barritza vs. Julita Saner 4-6, 6-4, (10-3)
2. Emma Ek vs. Silvija Talaja 4-6, 4-6
3. Olga Helmi vs. Mathilde Tranberg 2-6, 6-2, (10-7)
4. Alisha Ali Hussain vs. Ida Hasselbalch 6-2, 3-6, (12-14)
1. Karen Barritza/Kathrine Berge vs. Julita Saner/Ida Hasselbalch 6-3, 0-6, (5-10)
2. Emma Ek/Olga Helmi vs. Silvija Talaja/Mathilde Tranberg 3-6, 3-6
Herrer
HIK – KB 2-4
1. Thomas Kromann vs. Pablo Figueroa 3-6, 4-6
2. Christoffer Kønigsfeldt vs. Martin Pedersen 6-3, 5-7, (11-9)
3. Alexander Kønigsfeldt vs. Nicolai Ferrigno 6-4, 6-1
4. Rasmus Møller vs. Søren Wedege 2-6, 2-6
1. Thomas Kromann/Rasmus Møller vs. Pablo Figueroa/Nicolai Ferrigno 6-4, 2-6, (7-10)
2. Christoffer Kønigsfeldt/Alexander Kønigsfeldt vs. Martin Pedersen/Marc Ferrigno 6-4, 3-6, (8-10)
Bronzekampe
Damer
Gentofte – KB 3-1
1. Emilie Francati vs. Fanny Östlund 6-3, 6-3
2. Maria Jespersen vs. Julie Noe 7-6(4), 6-4
3. Caroline Fricke vs. Karoline Laursen 7-5, 0-6, (3-10)
4. Cirkeline Lundberg vs. Nikoline Gullacksen 6-2, 4-6, (10-8)
Herrer
Lyngby – Virum/Sorgenfri 1-3
1. Oliver B. Pramming vs. Mohamed Shabib 4-6, 7-5, (8-10)
2. Tobias Galskov vs. Mathias Olsen 6-2, 6-3
3. Patrick Kristensen vs. Frederik Nymann 4-6, 7-5, (8-10)
4. Andreas Bang vs. Hans L. Stentoft 6-1, 1-6, (5-10)
Resultater
Lørdag
Damer
Gentofte – HRT 1-4
1. Emilie Francati vs. Julita Saner 6-0, 6-1
2. Maria Jespersen vs. Silvija Talaja 6-4, 1-6, (5-10)
3. Ida Krause vs. Mathilde Tranberg 4-6, 2-6
4. Cirkeline Lundberg vs. Ida Hasselbalch 3-6, 6-1, (4-10)
1. Emilie Francati/Ida Krause vs.
Julita Saner/Ida Hasselbalch 7-6(4), 4-3 rtd.
2. Maria Jespersen/Caroline Fricke vs.
Silvija Talaja/Mathilde Tranberg 3-6, 3-6
Birkerød – KB 4-3
1. Karen Barritza vs. Fanny Östlund 6-0, 6-2
2. Emma Ek vs. Karina Ildor Jacobsgaard 6-7(5), 6-4, (10-5)
3. Olga Helmi vs. Julie Noe 6-3, 6-2
4. Alisha Ali Hussain vs. Karoline Laursen 5-7, 3-6
1. Karen Barritza/Emma Ek vs.
Fanny Östlund/Karina I. Jacobsgaard 6-7(1), 6-3, (7-10)
2. Olga Helmi/Alisha Ali Hussain vs.
Julie Noe/Karoline Laursen 6-4, 2-6, (7-10)
Golden Match Tiebreak: Emma Ek vs. Karina Ildor Jacobsgaard 10-5
Herrer
HIK – Virum/Sorgenfri 4-1
1. Thomas Kromann vs. Mohamed Shabib 7-5, 5-7, (10-2)
2. Christoffer Kønigsfeldt vs. Mathias Olsen 6-1, 6-2
3. Alexander Kønigsfeldt vs. Frederik Nymann 6-4, 6-3
4. Jacob Melskens vs. Hans L. Stentoft 5-7, 3-6
1. Thomas Kromann/Christoffer Kønigsfeldt vs. Mohamed Shabib/Hans L. Stentoft 7-5, 2-6, (10-7)
2. Rasmus Møller/Jacob Melskens vs. Mathias Olsen/Frederik Nymann 6-1, 6-7(4), (2-3) rtd.
KB – Lyngby 4-1
1. Pablo Figueroa vs. Philip Hjorth 7-6(4), 6-4
2. Martin Pedersen vs. Oliver B. Pramming 6-4, 7-5
3. Nicolai Ferrigno vs. Tobias Galskov 6-0, 6-2
4. Søren Wedege vs. Patrick Kristensen 6-7(2), 6-3, (4-10)
1. Pablo Figueroa/Nicolai Ferrigno vs. Philip Hjorth/Kristian Pless 6-3, 6-4
2. Martin Pedersen/Marc Ferrigno vs. Andreas Bang/Oliver B. Pramming 6-2, 4-1 rtd.
Præmieoverrækkelse
Der vil blive spillet bronzekamp i forbindelse med medaljespillet. Bronzemedaljer overrækkes efter bronzekampen. Guld- og sølvmedaljer overrækkes efter finalen.
Matchafvikling
Alle matcher afvikles med boldskift 9/11.
Holdkampene spilles til et hold har vundet 4 matcher. Ved uafgjort 3-3 afgøres holdkampen af golden matchtiebreak (se reglement for medaljespil [6.3]). Dog afvikles bronzekampene kun som 4 singler, altså uden doubler. En eventuelt golden matchtiebreak ved 2-2 afvikles som double.
Program for weekenden
Lørdag kl. 09.00 | Semifinaler damer | Gentofte | vs. | HRT |
Birkerød | vs. | KB | ||
Lørdag kl. 14.30 | Semifinaler herrer | HIK | vs. | Virum/Sorgenfri |
KB | vs. | Lyngby | ||
Søndag kl. 09.00 | Bronzekamp damer | Gentofte | vs. | KB |
Bronzekamp herrer | Lyngby | vs. | Virum/Sorgenfri | |
Søndag kl. 13.30 | Finale damer | Birkerød | vs. | HRT |
Finale herrer | HIK | vs. | KB |
Spilleberettigede
Følgende spillere er de fire bedst rangerede spillere for hver klub, der har deltaget i to runder i DH-turneringens grundspil og mellemspil. Disse og alle underliggende spillere kan benyttes i medaljespillet 2017/18. Herudover kan hver klub nominere et Wildcard, der offentliggøres på kaptajnsmødet umiddelbart inden start på de respektive semifinaler.
DAMER | |
Birkerød | Gentofte |
1. Karen Barritza 5. Olga Helmi 6. Alisha Ali Hussain 7. Elisabeth Nørgaard WC: Emma Ek |
2. Emilie Francati 4. Maria Jespersen 5. Helena Francati 10. Ida Emilie Stilling Krause |
HRT | KB |
4. Silvija Talaja 5. Mathilde Tranberg 7. Ida Hasselbalch 8. Sarah Marie Granhof WC: Julita Saner |
4. Mai Grage 5. Karina I. Jacobsgaard 6. Julie Noe 9. Karoline Laursen WC: Fanny Östlund |
HERRER | |
HIK | KB |
1. Thomas Kromann 2. Christoffer Kønigsfeldt 3. Alexander Kønigsfeldt 4. Rasmus Møller |
4. Martin Pedersen 5. Nicolai Ferrigno 8. Søren Borup Wedege 9. Kasper Elsvad WC: Pablo Figueira |
Lyngby | Virum/Sorgenfri |
3. Philip Hjort 4. Kristian Pless 5. Oliver Benneweis Pramming 6. Nils Skajaa WC: Frederik L. Nielsen |
1. Mohammed Shabib 3. Mathias Olsen 4. Frederik Nymann 5. Hans Lindenberg Stentoft |