Davis Cup-spilleren Christian Sigsgaard og Gustav Theilgaard gjorde sig fredag klar til finalen i herresingle ved DM i tennis – Powered by Lokal Forsikring. Hos damerne gik Emma Kamper og Sarafina Hansen videre. Guld til Sophia Tølbøl Bergqvist og Jens Holger Nissen i mixed double. Se singlefinalerne lørdag fra kl. 9.45 på SPORT LIVE.

Der venter et sandt Gentofte-brag, når 1. seedede Christian Sigsgaard og 4. seedede Gustav Theilgaard tørner sammen på gruset i Aalborg Tennisklub i herresinglefinalen ved DM i tennis – Powered by Lokal Forsikring lørdag kl. 10. Klubkammeraterne spillede sig begge videre i turneringen, da vi vandt over henholdsvis Felipe Mikkelsen (HVT) og Philip Hjorth (KB), der var seedet 2, i semifinalen.
Det var dog ikke uden kamp, og begge Gentofte-spillere skulle bruge tre sæt, før de kunne kalde sig DM-finalister. Og finalepladsen betyder noget helt særligt for Gustav Theilgaard, der er forsvarende Danmarksmester indendørs.
”Det er selvfølgelig megafedt. Jeg er i tvivl, om jeg overhovedet har vundet første runde udendørs før. Så jeg håber, at jeg kan tage to titler i træk. Det ville være stort. Det er også sjovt i morgen mod en klubkammerat, som jeg træner med hele tiden. Så det bliver lidt en speciel kamp, men det har vi lært at adskille, når vi er på banen,” siger Gustav Theilgaard.
Gustav Theilgaard ser frem til stemningen på anlægget, hvor der gennem hele turneringen, der spilles under DIF DM-ugen, har været godt med tilskuere til kampene.
”Det er selvfølgelig fedt. Det bringer mig lidt tilbage til, da jeg gik på college, for der fik man lov til at spille foran et stort publikum nogle gange. Men det er ikke noget, som jeg som sådan kigger på i løbet af kampen, for jeg fokuserer bare på mig selv, så jeg opdager ikke rigtig hvor mange mennesker, der er ude omkring. Jeg fokuserer bare på, hvad der sker på inde på banen, men det er altid fedt at kunne mærke, der er god stemning.”
Kampen kan ses direkte på tv-kanalen SPORT LIVE fra kl. 9.45 og efterfølges af damernes singlefinale, hvor endnu en Gentofte-spiller fredag spillede sig videre. Emma Kamper slog Sofia Mortensen (HRT), mens Sarafina Hansen (B.93) vandt over Hareskov-Værløses
Sarafina Hansen sikrede sig allerede sin første DM-medalje fredag, da hun sammen med sin lillebror Mingus Hansen (Birkerød) vandt sølv i mixeddouble. Guldet gik til Sofia Tølbøl Bergqvist fra KB og Jens Holger Nissen fra Holte.
“Det er megafedt at vinde og var en god oplevelse. Vi havde det sjovt og spillede godt gennem vores kampe. Vi kender faktisk ikke hinanden i forvejen, men blev sat sammen gennem vores forældre. Jeg bor i USA og har boet der i 17 år og kommer hjem hver sommer. Så det er noget helt specielt at stå i en DM-finale og vinde,” siger Jens Holger Nissen.
Doubler skal afgøres
Lørdag skal der også spilles finaler i herre- og damedouble.
Davis Cup-makkerparret Johannes Ingildsen (KB) og Christian Sigsgaard (Gentofte) står overfor KFUM-spillerne Amir Albeg og Mikko Bach Hansen.
I damedoublefinalen møder Marie Benmouyal (KB) og Sofia Mortensen (HRT) Gentofte-spillerne Emma Kamper og Sophia Izabella Ragus.
Find alle fredagens resultater fra DM – Powered by Lokal Forsikring
Lodtrækninger
Hvem skal møde hvem? Det er jo superrelevant at vide. Her er oversigten over alle lodtrækninger.
Kampprogram
Kampprogrammerne lægges dag for dag under DM. Du kan altid finde det relevante dagsprogram her:
Fakta om DM-ugen
- DM-ugen er en stor sportsbegivenhed, som viser og hylder det bedste fra dansk eliteidræt.
- Cirka 125 DM-medaljesæt skal uddeles, når DM-ugen afvikles i Aalborg den 23.-29. juni 2025.
- DM-ugen samler de officielle danmarksmesterskaber for 35 sportsgrene, hvilket dækker over flere end 100 forskellige discipliner til lands, til vands og i luften – fx speedway, beachvolley, cykling, dart, 3×3 basket samt tennis, padel og pickleball.
- Begivenheden arrangeres af Danmarks Idrætsforbund (DIF) i tæt samarbejde med de mange forbund og værtsbyen Aalborg.
- Hvis man ikke kan være til stede i Aalborg, kan man følge DM-ugen på Danmarks Radio og Sport Live, hvor der sendes flittig fra DM-ugen.
- Det er fjerde gang, DM-ugen afholdes, og det er tredje gang i Aalborg. I 2025 går værtsbystafetten tilbage til Herning, mens Aarhus bliver vært i 2027.
- Se mere på www.dmugen.dk
Sociale medier og app
- Facebook: www.facebook.com/DMugen
- Instagram: @dmugen_dk
- #dmugen
- Download DM-ugens app