Frejlev nomineret til Arla Protein Foreningsprisen

I denne uge vil vi præsentere de tre nominerede til Arla Protein Foreningsprisen. Nu kan I møde den anden nominerede forening – Frejlev Tennis og Padelklub.

 

Hver eneste dag er der foreninger, som arbejder for at gøre en forskel for padelsporten i Danmark. Foreninger, der arbejder hårdt for fællesskabet og for at udvikle og udbrede padel.

Den indsats er værd at hylde, og derfor uddeler Arla® Protein og Padel i Danmark for fjerde gang Arla Protein Foreningsprisen.

Sidste år løb Albertslund Tennis og Padelklub med prisen og den medfølgende præmiecheck på 10.000 kroner, som skal gå til vinderforeningens videre udvikling og virke.

På baggrund af et flot felt af indstillede foreninger fra hele landet, er det nu blevet tid til at præsentere den første af de tre nominerede til dette års udgave. Vi afslørede første nominerede mandag. Læs om Hedehusene her. Onsdag afslører vi den sidste nominerede.

Nomineret: Frejlev Tennis og Padelklub

Frejlev Tennis og Padelklub er den anden af i alt tre nominerede til årets Arla Protein Foreningspris. På få år har klubben udviklet sig markant – fra at have blot to lukkede herrehold til i dag at rumme hele ti rummelige og inkluderende hold fordelt på både herrer og damer, og ikke mindst et junior U18 hold.

Det frivillige engagement i klubben er en af hovedårsagerne til nomineringen. En særlig indsats er blevet gjort for især juniorerne, hvor Frejlev i foråret havde samlede et hold med i den første juniorrække under Arla Protein Ligaen. Her deltog både Frejlev Tennis og Padel, LKB Padel, Gug Tennis og Padel samt Aalborg Padel, hvor der blev kæmpet med sejre og hygget i det nordjyske.

Padel for alle

I dag tilbyder klubben padel til alle aldre og niveauer. Fredage står i juniorernes tegn med træning og samarbejde om at skabe turneringspadel for børn og unge. For de voksne er der faste træninger torsdage og søndage med mere end 60 spillere fordelt på seks herrehold og fire damehold. Tirsdag er forbeholdt begyndere, hvor nye spillere kan prøve kræfter med padel uden pres for at deltage i turneringer.

Formanden i Frejlev Tennis og Padelklub er glad for, at de mange tiltag i klubben bliver bemærket.

”Vi er glade for nomineringen. Siden vi fik padel tilbage i 2018 har det jo bare givet helt vildt meget både engagementet og interesse. Også i forhold til medlemstallet er der kommer en positiv udvikling. Vi har ekstremt stort fokus på det her med at skabe udvikling i form af nye faciliteter og nye tiltag, som gør, at folk retter opmærksomheden hen i retning af foreningslivet,” siger Jacob Thrysøe.

(Artiklen fortsætter under billedet…)

Men det er ikke kun spillet på banen, der kendetegner Frejlev Tennis og Padelklub. Fester, sociale arrangementer og hygge er en naturlig del af hverdagen i foreningen, hvor ildsjæle sikrer, at fællesskabet vokser i takt med sporten.

Frejlevs udvikling og fokus på både bredde, fællesskab og nye generationer gør, at klubben er nomineret til årets Arla Protein Foreningspris.

Om prisen:

Arla Protein Foreningsprisen skal i år uddeles for fjerde gang. Prisen skal gå til en forening, der har gjort noget ekstraordinært for padelsporten. Det kan være ved…

  • At foreningen har et højt aktivitetsniveau, der rammer mange målgrupper – gerne målgrupper, som ellers er underrepræsenteret i idrætten
  • At foreningen har været med til at gøre det mere tilgængeligt at spille padel og har været med til at sætte sporten på landkortet
  • At foreningen er nytænkende eller er med til at udvikle padelsporten i Danmark med konstruktive løsninger og innovative bud på, hvordan vi i fællesskab kan skabe endnu mere padel
  • At foreningen har deltaget aktivt i Padel i Danmarks aktiviteter, fx Træneruddannelsen, Arla Protein-ligaen, andre turneringer m.m.

Vinderforeningen vil modtage pris og præmiecheck i foreningen af repræsentanter fra Padel i Danmark.